Wybierz język:
Podajniki - ślimakowe - Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. - Przenośniki ślimakowe

Podajniki ślimakowe

Przenośniki ślimakowe to uniwersalne urządzenia wykorzystywane powszechnie w przemyśle rolniczym, chemicznym, budowlanym, energetycznym czy gospodarowania odpadami. Ich głównym zadaniem jest transport nasion, paszy, cementu, paliw alternatywnych, groszku węglowego, miału oraz wszelkiego rodzaju materiałów sypkich (i nie tylko) na niewielkie odległości.

Powszechnie stosuje się je jako istotne elementy linii produkcyjnych oraz ciągów technologicznych.

Firma FMK Sp. z o.o. dysponuje nowoczesnym parkiem maszynowym, gdzie produkowane są przenośniki ślimakowe o parametrach dopasowanych do konkretnych zastosowań. Aby sprostać oczekiwaniom klientów otworzyliśmy laboratorium transportu materiałów, dzięki czemu jesteśmy w stanie przebadać prototypy przenośników ślimakowych w celu ich optymalizacji pod kątem zużycia energii czy też wyznaczenia wymaganych charakterystyk pracy.

Formowanie na zimno

Jako producent przenośników ślimakowych dysponujemy maszyną CNC pozwalającą na formowanie piór metodą na zimno. Dzięki temu jesteśmy w stanie wykonać przenośnik ślimakowy posiadający pióra o szerokim zakresie parametrów. Tworzymy elementy odznaczające się wyjątkową precyzją oraz powtarzalnością. Przyrządy spełniają rygorystyczne normy zawarte w aktualnie obowiązujących dyrektywach unijnych, co potwierdzają załączone certyfikaty. Wykonujemy przenośniki ślimakowe ze stali nierdzewnej, żaroodpornej, a także kwasoodpornej.

Transport ślimakiem odbywa się poziomo, pod określonym kątem lub pionowo. Modułowa budowa tych urządzeń ułatwia przystosowanie ich do konkretnych funkcji, m.in.: podawania, wybierania oraz dozowania. Ślimaki przemysłowe malujemy proszkowo na wybrany kolor z palety RAL.

Możliwości zastosowania symulacji DEM są naprawdę szerokie. Uzyskane wyniki mają dużą wartość poznawczą w kontekście identyfikacji procesów technologicznych, jakim poddawany jest materiał ziarnisty. Również w bardzo prosty i szybki sposób można zweryfikować koncepcję konstrukcyjną danego urządzenia. Optymalizacja konstrukcji maszyn i urządzeń jest bardzo istotnym elementem współczesnej inżynierii. Redukcja masy i zapotrzebowania energii elektrycznej przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności jest pożądanym i poszukiwanym efektem przez klientów. Dlatego wykorzystujemy symulacje DEM do zapewnienia optymalnych rozwiązań oferowanych przez nas maszyn i urządzeń technologicznych i transportowych.

Rodzaje podajników ślimakowych

Ze względu na budowę i rodzaj zastosowania można wyróżnić kilka podstawowych typów ślimaków przemysłowych:

Przenośniki ślimakowe korytowe wyposażone są w specjalną obudowę przypominającą kształtem literę U bądź V. Odkręcane pokrywy umożliwiają łatwy dostęp do ślimaka, więc ten rodzaj podajników stosuje się wszędzie tam, gdzie elementy transportowane mogą się zaklinować bądź zakleić. Urządzenia produkowane są w kilku wersjach obciążeniowych: lekkiej, średniej i ciężkiej. Na życzenie mogą być także dostosowane do standardu przeciwwybuchowego ATEX.

Przenośniki ślimakowe rurowe posiadają obudowę w kształcie rury, wewnątrz której pracuje ślimak. Są one szczelne i wykonane z materiałów trudnościeralnych, co gwarantuje długą żywotność. Wysoka jakość wykonania redukuje drgania, a co za tym idzie również uciążliwy hałas. Ten rodzaj przenośnika śrubowego bardzo często znajduje zastosowanie w przemyśle górniczym, w cementowniach oraz przy produkcji wapna i gipsu czy w odlewnictwie. Oferujemy bogaty wybór otworów wlotowych, wylotowych, a także metod uszczelnień wałów.

W naszej ofercie znajduje się także turbina wodna Archimedesa. Składa się ona z zamkniętej bądź otwartej rury, w której umiejscowiony jest wirnik w kształcie śruby. Wykorzystuje energię kinetyczną strumienia lub rzeki. Co ważne jest bardzo przyjazna dla środowiska (ryby i inne małe organizmy wodne mogą być nią bezpiecznie transportowane), więc może być stosowana wszędzie tam, gdzie należy przestrzegać rygorystycznych norm ekologicznych. Odznacza się również niskimi kosztami eksploatacji oraz wysokim wskaźnikiem bezawaryjności.

Urządzenia do transportu materiałów

Transport podawaczem ślimakowym odbywa się przy minimalnym poborze energii elektrycznej. Cechuje go również duża wydajność przy niskich obrotach. Brak śrub i nakrętek wewnątrz podajników znacznie ogranicza potrzeby konserwacji. Ewentualne remonty przenośników można wykonać w krótkim czasie, co pomaga uniknąć kosztownych przestojów w pracy zakładu. Między innymi z tych powodów transport ślimakowy jest obecnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań w wielu gałęziach przemysłu.

Co więcej, przenośniki spiralne zaprojektowane są w sposób, który umożliwia transport różnego rodzajów materiałów niejednorodnych, takich jak skrawki, odpady przetwórstwa spożywczego czy pasty. Podajnik ślimakowy cechuje również wysoki poziom samooczyszczania.

 

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. - Przenośniki ślimakowe

Każdy zamówiony podajnik ślimakowy może być wykonany w wielu opcjach, z wykorzystaniem akcesoriów wzbogacających jego funkcjonalność. Stosujemy różne typy wyłożeń oraz metody przenoszenia napędu. Dzięki temu możemy oferować nowoczesny, zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami transport przenośnikiem ślimakowym dla szerokiego grona klientów. Szczegółowe informacje można uzyskać, kontaktując się z firmą telefonicznie bądź za pomocą znajdującego się poniżej formularza. Zapraszamy do współpracy.

Niezawodny transport podawaczem ślimakowym

Nasze podajniki śrubowe tworzone są wyłącznie z wysokogatunkowych materiałów, a samą konstrukcję zaprojektowano w taki sposób, aby pozostawała lekka i uniwersalna. W ten sposób przenośniki przemysłowe znajdują szerokie zastosowanie. Dodatkową zaletą jest prostota montażu, ponieważ nie wymaga posiadania specjalistycznych narzędzi ani fachowej wiedzy. Złożenie urządzenia nie zajmuje wiele czasu, dzięki czemu idealnie nadaje się do samodzielnego montażu. Efektem połączenia wysokiej jakości materiałów oraz prostej konstrukcji jest niezawodność. Przenośniki śrubowe ze stali nierdzewnej są odporne na działanie czynników korozyjnych, dzięki czemu charakteryzują się trwałością i długą żywotnością. Z tego względu transport ślimakowy uważa się za jedną z najbardziej niezawodnych metod stosowanych w rolnictwie (na przykład w transporcie zboża), oraz pozostałych branżach produkcyjnych i przemysłowych.

Podajnik ślimakowy nierdzewny - budowa, działanie

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. - Przenośniki ślimakowe

Transportery ślimakowe przeznaczone są przede wszystkim do materiałów sypkich. Wynika to bezpośrednio z ich budowy. Wyróżnia się przenośniki ślimakowe rurowe oraz korytowe. Te pierwsze zbudowane są z rury o okrągłym przekroju, wykorzystującej wewnętrzny wał, który posiada pióra ślimaka różniące się ze względu na wymaganą wydajność, rodzaj przenoszonego surowca itd. Przenośniki ślimakowe korytowe korzystają zaś z obudowy w kształcie litery U lub V, obejmującej ślimak na całej długości. Mamy możliwość otwierania go od góry, co umożliwia szybki i bezproblemowy dostęp. Oprócz tego istnieje jeszcze turbina Archimedesa, także dostępna w naszej ofercie. To ekologiczne, a zarazem stosunkowo wydajne rozwiązanie w miejscach wymagających poszanowania norm środowiskowych.

Na dozownik materiałów sypkich składa się:

  • rynna ślimakowa, tzw. koryto (z osłoną lub bez niej),

  • ślimak przenośnikowy z wałem i czopami,

  • jednostka napędowa,

  • wlot oraz wylot.

Sposób eksploatacji transporterów spiralnych wymaga ustawienia odpowiedniego kąta pracy, najczęściej jest on poniżej 45 °. W naszej ofercie są również przenośniki pionowe, które nadają się do szybkiego załadunku sporych rozmiarów silosów. Ich wydajność to zazwyczaj od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu ton na godzinę. Przenośnik ślimakowy pionowy można dodatkowo wyposażyć w rozdzielacze wielodrogowe, które umożliwiają załadunek kilku silosów jednocześnie przy niewielkim tylko ograniczeniu wydajności.

Dozowniki ślimakowe napędzane są motoreduktorami wyposażonymi w przetwornice częstotliwości. Występuje on w kilku wersjach (np. kołnierzowej czy nasadzanej) i montowany jest w zależności od potrzeb. Podajnik korytowy może więc posiadać napęd po stronie wylotowej lub wlotowej. Prędkość obrotową ślimaka daje się dopasować nawet w trakcie eksploatacji.

Nowoczesny producent przenośników ślimakowych

Produkcja podajników ślimakowych powinna spełniać wszystkie światowe normy. Nasza firma nie stanowi od tego żadnego wyjątku. Dlatego każdy podajnik śrubowy dozujący tworzymy wedle najlepszych standardów, a w razie konieczności jesteśmy w stanie wykonać serię testów wydajności transportowej. Możemy dać gwarancję niezawodności naszych produktów, niezależnie od tego, czy jest to podajnik ślimakowy nierdzewny do cementu, czy do zbóż.

Jako producent podajników ślimakowych proponujemy doposażenie przenośników w dodatkowe elementy. Mają one na celu poprawę oraz poszerzenie funkcjonalności urządzeń. Przenośniki do materiałów sypkich mogą posiadać kosze zasypowe, workownice, segmenty przedłużające, rozdzielacze i wiele innych akcesoriów. Zachęcamy do kontaktu w celu zamówienia niestandardowych elementów, jakie mogą posiadać przenośniki do nasion lub innych surowców.

W naszej ofercie znajduje się także projektowanie urządzeń technicznych oraz modernizacja linii technologicznych.

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. - Przenośniki ślimakowe

Przenośniki śrubowe dostosowane do wymagań klientów

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. - Przenośniki ślimakowe

Schematyczne podejście nie zawsze jest najlepsze. Dlatego dostępny w naszej ofercie podajnik spiralny możemy wykonać na kilka różnych sposobów. Jako producent linii technologicznych możemy podjąć się realizacji każdego projektu dzięki rozbudowanemu parkowi maszynowemu oraz wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej. Wystarczy podzielić się z nami swoimi wymaganiami, abyśmy mogli dostosować do nich podajnik ślimakowy pionowy, korytowy, rurowy lub jakikolwiek inny. Dołożymy wszelkich starań, żeby ostateczny efekt spełniał Państwa oczekiwania.

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o. KONTAKT

Przedsiębiorstwo Usług
Technicznych i Handlu
FMK Sp. z o.o.

Siedziba firmy

Leszcze 15
28-400 Pińczów

tel. +48 41 35 774 45
tel. +48 41 35 712 22
tel./fax +48 41 35 774 46

e-mail: